środa, 26 kwietnia 2017

Szybki detoks - recenzja





"Szybki detoks" to pięciotygodniowy program rozbudzenia i doładowania energią organizmu po zimowym śnie, który zwykle zostawia nam w prezencie dodatkową warstewkę tłuszczu i parę niechcianych kilogramów. Te nie poddają się niestety wiosennym roztopom… Aby się ich skutecznie pozbyć, należy rozkręcić metabolizm, skupiając się na dwóch kluczowych kwestiach:
  • odciążeniu wątroby,
  • przyspieszeniu trawienia i przemiany materii.
Przez detoks rozumiemy biologiczną odnowę, od nowa więc zaplanujmy nasz program żywieniowy, który pomoże nam powitać wiosnę na pełnej witalnej petardzie. Pomogą nam w tym wiosenne warzywa – produkty świeże, mało przetworzone i bogate w błonnik. Decydujące będzie wykluczenie z diety tych elementów, które są przyczyną kłopotów z trawieniem. Już po krótkim czasie nasze dobre bakterie jelitowe podziękują nam, wzmacniając naszą odporność, poprawiając samopoczucie, a nawet wygląd skóry! 
 
"W moich poradach żywieniowych dobre samopoczucie, lekkość trawienia oraz zdrowie układu pokarmowego zawsze były i są podstawą dobrze skomponowanej diety. Każdemu ze swoich podopiecznych układam plan żywieniowy, który uleczy trawienie, niwelując wzdęcia, zgagi i zaparcia, które świadczą o problemie z jelitami. Nie wyobrażam sobie diety, która tylko odchudza. Dieta ma usprawniać cały proces trawienny i polepszać ogólny stan zdrowia, czyli na przykład obniżać poziom cukru, złego cholesterolu, trójglicerydów i ciśnienia krwi, odciążać nerki i wątrobę, wspomagać metabolizm i usuwanie toksyn."
Magdalena Makarowska













Książka to pięciotygodniowy program ,,detoks” opisany dokładnie w kilku rozdziałach. Jego celem zdrowe odżywienie organizmu oraz dodanie energii i przygotowanie się do lata.  Autorka zawraca szczególnie uwagę na wspomagania trawienia, szybszą przemianę materii oraz wspomaganie wątroby. Kilka najważniejszych zasad według diety to:


·                     zero alkoholu, nabiału, w tym mleka, twarogów i serów białych (oprócz mozzarelli, fety i jogurtu probiotycznego), glutenu, cukru, soli i konserwantów
·                     ograniczenie mięsa wieprzowego
·                     jedzenie w stylu Raw Food - szybkie, proste i świeże


Autorka skupia się nie diecie nie łączenia, posiłki są komponowane w odpowiedni sposób który wspomóc trawienie o oczyścić organizm. Najważniejsza zasada każdej dobrze zbilansowanej diety to taka by jedzenie nas odżywiało.
Autorka w swoim programie i przepisach bazuje na warzywach i zdrowych daniach nie obciążających układu pokarmowego. Znajdziemy tu przepisy na koktajle, sałatki, zupy itp. Wszystko smaczne i zdrowe.  


Książka to 3 rozdziały:



·                     pierwszy - kilka słów o tym, co w jelitach piszczy, ogólne zasady diety detoks, ekologia na talerzu i nowalijki
·                     drugi - to wiosenny dektos-program na 5 tygodni, na każdy dzień i na każdą porę dnia. Przepisy proste, smaczne, opatrzone zdjęciami i listą zakupów na cały tydzień.
·                     trzeci - na dobre zakończenie - pyszne smoothies, zdrowe przekąski