piątek, 4 listopada 2016

Kosmetyki Naturalne


Moda na nature zatacza coraz większe kręgi. Zarówno w odżywianiu jak i w świecie kosmetyków.  Niestety zarówno w żywności jak i w kosmetykach znajdziemy wiele pseudo zdrowych ,,oszustów”. Od lat piszę i mówię o prawdziwej żywności dziś chciałabym przybliżyć drugą moją pasję a mianowicie kosmetyki naturalne.  Jak każdy wie ,,jesteśmy tym co jemy” ale również jesteśmy tym co w siebie wcieramy J Warto zainteresować się tematem naturalnej pielęgnacje dla zdrowia i dobrego samopoczucia.


Jak zatem szukać naturalnych kosmetyków i na co zwracać uwagę ? Wydawać by się mogło że wystarczy spojrzeć na opakowanie danego produktu  z  napisem „bio”, „eko” czy „naturalny” , jednak nie jest to gwarancją że w środku znajduje się prawdziwy naturalny kosmetyk. A już na pewno nie wszystkie jego składniki pochodzą z kontrolowanych upraw biologicznych. Jak więc kupić naturalne i prawdziwe kosmetyki ?

Kosmetyk naturalny powinien – jak sama nazwa wskazuje – zawierać tylko naturalne składniki. Te z kolei powinny pochodzić w jak największym procencie z kontrolowanych upraw biologicznych. Są też kosmetyki wegańskie – ich producenci całkowicie rezygnują ze składników pochodzenia zwierzęcego. Kondycja naszej skóry świadczy o naszym zdrowiu. Jeśli w organizmie dzieje się coś złego – zmęczenie, stres, choroby – odbija się to w wyglądzie skóry. Dlatego tak ważnym elementem jest wybór naturalnych kosmetyków dla prawidłowej pielęgnacji.

Wydaje się nam, że traktujemy naszą skórę ze szczególną troską, ale często kosmetyki, których używamy do mycia czy pie­lę­gnac­ji skóry zawierają sztuczne chemiczne substancje, które zamiast pomóc szkodzą naszej skórze. Warto więc świadomie do­bie­rać kosmetyki do oczyszczania i pie­lę­gnacji, aby nie narażać naszej skóry.  Dziś kosmetyki naturalne można kupić już nie tylko w aptece czy sklepie ekologicznym. Oferują je równie  drogerie oraz wiele sklepów internetowych.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kosmetyków naturalnych ?
Rozpoznanie na pierwszy rzut oka prawdziwego kosmetyku naturalnego nie jest proste. Problemów przysparza nam również prawo, ponieważ nie ma w tej kwestii regulacji co jest kosmetykiem naturalnym, a co nim nie jest. Pierwszym punktem odniesienia dla konsumenta może być certyfikat, którego logo widnieje na opakowaniu. Organizacje wydające takie certyfikaty oraz producenci sami zdefiniowali, co rozumieją pod pojęciem „kosmetyku naturalnego”.  Certyfikatów jest wiele:


Znawcom tematu pomoże też rzut oka na listę składników kosmetyku. Co ważne, zgodnie z prawem, muszą one być wymienione w kolejności od tych których jest najwięcej do tych, których jest najmniej. Składniki pochodzące z kontrolowanych upraw biologicznych lub z certyfikowanych dzikich zbiorów są zazwyczaj oznaczone gwiazdką. Sprawdzajmy więc dokładnie listę składników umieszczoną na opakowaniu, tzw. listę INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients). INCI używa łacińskich i angielskich nazw. Kosmetyki naturalne od konwencjonalnych różni przede wszystkim ilość zawartych w nich czystych surowców naturalnych. 

Co znajdziemy w kosmetykach naturalnych?
To, co musi znajdować się w kosmetyku naturalnym, zależy od certyfikatu, jakim posługuje się jego producent. Ale jest jeden wspólny mianownik kosmetyków oznaczonych logami różnych certyfikatów: kosmetyki musza składać się w większości z naturalnych składników.  Niestety w każdych kosmetykach znajdziemy również konserwanty warto zwracać uwagę na ich ilość oraz rodzaj. Konserwanty mogą powodować aler­gicz­ne stany zapalne skóry, są także po­dej­rze­wane o negatywne oddziaływanie na system hormonalny człowieka. Aktualnie prowadzi się badania nad potwierdzeniem ich ewentualnego związku z niektórymi chorobami no­wot­wo­ro­wymi.  Większość kosmetyków które kupimy w drogerii zawierają wiele konserwantów.  Znanymi są min. Parafina, silikony SLS i parabeny. Wszelkie substancje zapachowe syntetyczne są również powszechne w ,,zwykłych” kosmetykach.  

Czym są więc te składniki?

Emulgatory
Emulgatory to substancje, dzięki któ­rym możliwe jest połączenie w emul­sjach fazy olejowej i wodnej. W kos­me­ty­kach naturalnych są to emulgatory pochodzenia roś­lin­nego.
W kosmetykach konwencjonalnych korzysta się z dużo tańszych surowców syntetycznych, np. glikolu polietylenowego (PEG ) oraz glikolu polipropylenowego (PPG). Choć same w sobie nie są toksyczne, powodują, że skóra ludzka staje się przepuszczalna dla ewentualnych substancji toksycznych z otoczenia. PEG mogą powodować alergie skórne. Nie są też bez­piecz­ne dla środowiska naturalnego.

Substancje zapachowe
Naturalne kosmetyki zawierają wyłącznie naturalne olejki ete­rycz­ne czy naturalne wyciągi z roślin i owocówW kon­wen­cjo­nal­nych kosmetykach stosowane są za­pa­chy syntetyczne, niekiedy składające się nawet z 200 różnych substancji che­micz­nych. W ocenie wielu specjalistów to właśnie syn­te­tycz­ne zapachy są odpowiedzialne za większość reakcji alergicznych powodowanych dziś przez kosmetyki konwencjonalne.

Laurylosiarczan sodu, czyli Sodium Lauryl Sulfate ( SLS ) – jest to często używana substancja w kosmetykach, która bardzo dobrze się pieni i odtłuszcza. Jest tania, dlatego tak wielu producentów nagminnie jej używa.

Parabeny (estry kwasy -hydroksybenzoesowego) to ciała stałe, słabo rozpuszczalne w wodzie, dobrze rozpuszczalne w glikolu propylenowym. Oferowane jako: ester metylowy (paraben M), ester etylowy (paraben A) czy ester propylowy (paraben P). Wykazują one wysoką skuteczność przeciwgrzybiczną oraz słabą przeciwbakteryjną. Dlatego często łączy się je z innymi konserwantami, z którymi wykazują efekt synergistyczny. Szkodliwość parabenów używanych w dopuszczalnych stężeniach nie została dowiedziona.

Konserwanty można podzielić na trzy grupy:
  • substancje, które oprócz podstawowych własności wykazują również działanie bakteriobójcze
  • substancje o zamierzonym działaniu przeciwdrobnoustrojowym, stosowane jako środki dezynfekujące w preparatach dezodorujących
  • właściwe środki konserwujące (SK), dodawane celowo w celu zapewnienia trwałości mikrobiologicznej preparatu

Kosmetyki naturalne vs kosmetyki konwencjonalne

W kosmetykach naturalnych składnikiem czynnym są naturalne oleje, ekstrakty z roślin i wody roślinne pochodzące w wię­kszo­ś­ci z upraw organicznych. Dzięki temu są to dro­go­cen­ne, nieprzetworzone substancje, nie­z­wyk­le skuteczne i jednocześnie czyste, wolne od pozostałości nawozów sztucznych i pes­ty­cy­dów, o dużej wartości biologicznej, pozyskane najczęściej w drodze procesów fizycznych bez użycia chemii.
Bazą kosmetyków konwencjonalnych są pra­wie wyłącznie tanie i łatwo dostępne oleje syntetyczne, będące pochodnymi przemysłu petrochemicznego. Pokrywają one skórę cien­kim, nieprzepuszczalnym filmem, zaburzając podstawowe, fizjologiczne funkcje skóry — zarówno oddychanie, jak i prawidłowy me­ta­bo­lizm, co często prowadzi do powstawania zaskórników i zmian trądzikowych. Ponadto substancje te uniemożliwiają prawidłowe wni­ka­nie w skórę składników aktywnych za­war­tych w kremie, czyniąc je w dużej części bezużytecznymi. Co gorsza, badania na zwie­rzę­tach udowodniły, że oleje syntetyczne gro­madzą się w wątrobie, nerkach i węz­łach chłon­nych.


Wybór dla mnie jest oczywisty- stawiam w 100% na naturalne kosmetyki. Już niedługo na blogu opiszę kilka ulubionych i używanych przeze mnie kosmetyków.