wtorek, 18 października 2016

Kinga Rusin Jak zdrowo i pięknie żyć czyli ekoporadnik


Wydawnictwo Burda Książki

„Ekoporadnik” to pierwsza książka, w której znajdziecie tak dużo tak szczegółowych rad, jak żyć dobrze. Bardzo pozytywnie odbieram ksiązke Pani Kingi Rusin.  Publikację wydało wydawnictwo Burda media. Od dawna czytam i śledzę ekoporadniki które były pisane przez Panią Kingę, były to krótkie sezonowe e-wydania. Już wtedy miałam nadzieję że kiedyś powstanie ksiązka z wszystkimi poradami oraz informacjami dotyczącymi ekożycia. E-poradniki były tylko zachętą i wstępem do tego czego dowiemy się z ,,Ekoporadnika Jak zdrowo i pięknie żyć”.
Kinga Rusin od lat zbiera informacje, ciekawostki, przepisy i wiedzę na temat ekologii. Wszystko osobiście sprawdza i testuje. W jej książce znajdziemy dziesiątki faktów i porad min:

- Jak robić soki, żeby nie traciły wartości odżywczych?
- Jakie warzywa, zioła i owoce wybierać, żeby leczyć konkretne dolegliwości?
- Jak zrobić najlepszą maseczkę  oraz wiele domowych kosmetyków?
- Co zjeść na śniadanie zimą, a co latem?
- Jak wybierać kosmetyki bez szkodliwej chemii?
- Jakie ryby jeść, żeby nie szkodzić środowisku? 
- Jak żyć w zgodzie z naturą?
- Jak pomagać zwierzętom?
- Jak zacząć od siebie w dbaniu o środowisko naturalne?

Autorka radzi aby kochać zwierzęta, dbać o rośliny, chronić drzewa, uważnie wybierać produkty, uprawiać sport, żyć w zgodzie z naturą. Korzystać w kuchni z sezonowości, dbać o zdrowe posiłki i regularne odżywiania.

Książkę autorka podzieliła na pięć części. 
Pierwsza z nich to rozważania o ekologii i zdrowym podejściu do natury. Przeczytamy tutaj o ekologicznym życiu, zdrowiu, dbaniu o siebie i swoich najbliższych.

Druga część książki Jak zdrowo i pięknie żyć, czyli Ekoporadnik  przedstawia bardzo ciekawe przepisy kulinarne, oraz porady dotyczące min.  jedzenia. W rozdziale znajdziemy wiele rad np. jak zrobić dobrą zupę z sezonowych warzyw, jakie są rodzaje ziół oraz sposoby ich wykorzystania,  cenne informacje o warzywach i orzechach. Informacje dotyczące przechowywania żywności aby była pełnowartościowa i aby ograniczyć marnowanie i wyrzucanie produktów spożywczych, ale również wiele, wiele porad o dobrych wyborach żywieniowych.  Autorka dzieli się z czytelnikami swoimi doświadczeniami z życia osobistego, o swojej drodze do ekologicznego życia.

Trzecia część to omówienie przez Kingę Rusin naturalnych metod pielęgnacji, detoksykacji organizmu itd.  W tym rozdziale dowiadujemy się min. jak czytać etykiety kosmetyków, gdzie szukać zdrowych kosmetyków oraz znajdziemy mnóstwo przepisów na domowe kosmetyki od maseczek, peelingów po odżywki i szampony do włosów. Przyznam że nie miałam pojęcia o zastosowaniu w kosmetyce takich produktów jak płatki owsiane, miód czy oleje.

Czwarta część książki dotyczy zdrowego stylu życia. W tej części znajdziemy przepisy kulinarne łatwe i szybkie w przygotowaniu, które możemy wykorzystać w naszym codziennym życiu. Wiele ciekawych informacji o rodzajach herbat ich parzeniu oraz właściwościach.

Ostatni rozdział to porady i przemyślenia autorki o ekologii, zdrowiu i dobrym życiu. Kinga Rusin posiada swoja markę kosmetyków, w książce znajdziemy więc wiele informacji o produktach, sposobie ich wytwarzania oraz ich naturalności. Z ciekawości oczywiście zapoznałam się z całą ofertą firmy jako wielbicielka naturalnych kosmetyków. Książka przypadnie do gustu wszystkim kobietom  które interesują się pielęgnacją, chcą dbać o swoje ciało zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz. Przy tym jest gruba, pięknie wydana więc idealna na prezent nie tylko dla ,,ekomaniaczek”.