sobota, 20 lutego 2016

Tarta jaglana z lawendą i owocami


Pomysłów na tartę jej mnóstwo. Można eksperymentować z ciastem, kremem i dodatkami. Ja dziś postawiłam na wykorzystanie kaszy jaglanej oraz lawnendy w tarcie na słodko z owocami. Owoce leśne, maliny i borówki idealnie komponują się z lekko słodkim kremem lawendowym. Wykorzystałam kaszę jaglaną oraz lawendę firmy Ecoblik, produkty znajdziecie  TUTAJ


W ofercie znajdziecie również inne kasze np. z gruszką oraz wiele przypraw w pięknych i niecodziennych opakowaniach oraz fanatastyczne herbaty.


A teraz zapraszam po przepis na tartę

SKŁADNIKI
100g kaszy jaglanej
200 ml mleka kokosowego
100g mąki u mnie ryżowa
masło lub olej kokosowy 5 łyżek
miód 5 łyżek
lawenda
2 jajka
owoce: maliny, jagody, borówki

PRZEPIS
Kaszę jaglaną gotujemy. Dzielimy na pół. Do jednej części kaszy dodajemy mąkę, jajka, masło lub olej, 2 łyżki miodu. Jeśłi ciasto nie będzie dość gęste dodajemy mąkę. Ciasto zagniatamy i odstawiamy do lodówki na godzinę. Po tym czasie, ciastem wykładamy formę do tarty. Pieczemy ok 25-30 min do zarumienienia spodu.
Przygotowujemy krem. Pozostałą kaszę miksujemy z mlekiem kokosowym (gęstą częścią), dodajemy miód, lawendę i dokładnie mieszamy. Krem przekładamy do rękawa cukierniczego, wyciskamy na upieczny spód małe rozetki. Tartę odstawiamy do lodówki do schłodzenia. Następnie posypujemy owocami.