wtorek, 23 lutego 2016

Siła Zdrowych Nawyków

Dziś chciałabym napisać o książce, któą miałąm okazję przycztać za uprzejmością Wydawnictwa Illuminatio.

Ksiązkę możecie zakupić na stronie wydawnictwa Wydawnictwo Illuminatio
Spis treści
Słowo wstępne
Wstęp

Część I. Naturalne leczenie
Rozdział 1. Czym jest naturalne leczenie i dlaczego go potrzebujemy
Rozdział 2. Zanim zaczniesz

Część II. Niech twój organizm naprawia się sam
1 zasada leczenia: Pij czystą wodę
2 zasada leczenia: Jedz warzywa (4 naturalne sposoby, by jeść ich więcej)
3 zasada leczenia: Tłuszcz jak paliwo
4 zasada leczenia: Ćwicz mniej i skuteczniej
5 zasada leczenia: Korzystaj ze słońca i czerp witaminę D
6 zasada leczenia: Zadbaj o jelita
7 zasada leczenia: Oczyszczaj umysł snem
8 zasada leczenia: Chodzenie boso i inne sposoby na uziemienie
9 zasada leczenia: Unikaj tych „zdrowych produktów”

Część Zrób to po swojemu
Rozdział 3. Twój naturalny plan leczeniaJako dietetyk, podchodzę do spraw żywienia bardzo uważnie, jestem zwolenniczą zdrowej zbilansowanej diety. Sceptycznie podchodzę do wszystkich diet alternatywnych oraz wielu teori dotyczących odżywiania. Z wielką ciekawością więc chciałam zapoznać się z książką ,,Sila zdrowych nawyków" dr Josepha Mercola, który jest jesdym z najbardziej znanych lekarzy medycyny naturalnej. Autor opisuje swoją ksiązkę jako:
,,zbiór cennych wskazówek, które pomogą wzmocnić odporność i sprawią, że bez specjalnego wysiłku i wyrzeczeń, będziesz dbał o swoje ciało każdego dnia." Brzmi świetnie? Więc sprawdźmy szczegóły.
Autor w ksiązkę przekouje iż codzienne drobne zmiany w naszym życiu spowodują ogromne zmiany w procesie długofalowym. Książka przedstawia 9 zasad dzięki którym według doktora Mercola zaczniemy żyć lepiej, zdrowiej i bardziej świadomie. Autor porusza wiele tematów, od zdrowego żywienia, po aktywnośc fizyczną ale również znajdziemy w niej sugestie dotyczące duchowości i zdrowia wewnętrznego. Oddech, przytulanie, śmiech czy dotyk to według autora bardzo ważne aspekty zdrowego życia. Wiele informacji np. iż chodzenie boso, oraz pewnego rodzaju zagłębienie w siebie ma większa moc niż może nam się wydawać. Bardzo podoba mi się to iż autor kładzie nacisk na dietę i na to iż jest to bardzo ważny aspekt w naszym życiu, niestety często bardzo pomijamy przez wilu ludzi. Ale nie wszystkie informacje przemawiają do mnie w 100%- czy napewno woda na czczo przystpiesza spalanie, oraz czy powinniśmy unikać śniadań, jak zaleca dr Mercola. Ja się nie zgadzam z tą teorią. W ksiązce znajdziemy równiez informacje o tym aby unikać szkodliwego glutenu, nie zdrowych olejów czy słodzików oraz ryb czy produktów pełnoziarnistych . Te teorie są nieco kontorowersyjne i napewno krytykowane przez wielu dietetyków. Napewno zgodzę się z tym aby zwiększyć i zwrócić szczgólną uwagę na spożywanie warzyw. Autor porusza również temat niedobrów witaminy D oraz spożywania wody. Znajdziemy również informacje o probiotykach i o zdrowiu naszych jelit.
Uważam iż ksiązka jest warta przeczytania gdyż znajdzimy w niej wiele cennych informacji oraz możemy wywnioskować iż traktowanie zdrowia cholistyczne może nam pomóc. Jednak wiele informacji mnie nie przekonuje i byłabym bardzo ostrożna w wprowadzeniu zmian do których zachęca dr Mercola. Ostatni rozdział ,,Twój naturlany plan leczenia" potraktuję jako inspirację z lekkim przymrużeniem oka na niektóre propozycje zmian. Jednak zachęcam wszytskich do zapoznania się z ta pozycją, napewno was zainspiruje do tego aby zwrócić większą uwagę na zdrowie i codzienne drobne zmiany dla lepszego samopoczucia.