środa, 27 maja 2015

Superprodukt tygodnia- jarmuż i rukiew wodna

Czy istnieje żywność, którą można jeść bez ograniczeń, bez obawy o zdrowie i figurę? Tak, to zielone warzywa liściaste. Zawierają mnóstwo witamin (A, C, K, z grupy B), są bogate w niezbędne minerały (wapń, żelazo, potas, magnez), a także przeciwutleniacze, które chronią komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Obfitują w naturalne związki fitochemiczne, które zabezpieczają tętnice przed stwardnieniem i redukują stany zapalne związane z chorobami serca.
Zielone warzywa są również najlepszym źródłem naturalnych azotanów zamienianych w organizmie na tlenek azotu, który obniża ciśnienie krwi i pobudza krążenie. To jednak nie wszystko. Okazuje się, że warzywa te wspomagają pracę mózgu, zapobiegają depresji i zmniejszają ryzyko wielu schorzeń, m.in. choroby Alzheimera. Do tego dodać jeszcze należy niewielką ilość kalorii przy jednoczesnej obfitości w błonnik, co oznacza, że nawet osoby na diecie odchudzającej mogą jeść je praktycznie bez ograniczeń. Dzisiaj chciałbym skupić się na trochę zapomnianych ale wracających na stoły warzywach- jarmuż i rukiew wodna.


Jarmuż
Właściwości jarmużu wciąż nie są dostatecznie doceniane. Tymczasem to zielone warzywo nie tylko jest prawdziwą skarbnicą witamin (A, B1, B2, B6, C, E, K, PP) i minerałów (żelazo, wapń, magnez, potas, sód, fosfor, chlor, miedź, mangan), ale także przeciwutleniaczy skutecznie zwalczających wolne rodniki, które przyczyniają się do szybszego starzenia i rozwój nowotworów. Właściwości jarmużu wzmacnia obecność glukozynolanów i kemferolu. Dzięki nim jest on wyjątkowo skuteczny przeciwdziałając m.in. nowotworom płuc, żołądka, jelita grubego, pęcherza moczowego, piersi, macicy i jajników.
Poza tym jarmuż chroni serce, obniża poziom cukru we krwi, wzmacnia kości, zmniejsza stany zapalne w organizmie, stymuluje produkcję czerwonych krwinek, uszczelnia naczynia krwionośne, zapobiega miażdżycy i zakrzepom. Obecne w nim luteina i zeaksantyna pomagają zapobiegać chorobom oczu i utracie wzroku w starszym wieku.
Jarmuż działa także antybakteryjne. Jest wyjątkowo skuteczny w walce z bakteriami Helicobacter pylori, które są odporne na większość antybiotyków.

Rukiew wodna
Rukiew wodna, zwana także rzeżuchą wodną, także ma właściwości antynowotworowe. Szczególnie skuteczna okazała się w zwalczaniu raka piersi. Wykazali to naukowcy z Wielkiej Brytanii. Po podaniu jej pacjentkom chorym na raka sutka w ich krwi znacząco podniósł się poziom białka odpowiadającego za blokowanie komórek nowotworowych. Niewykluczone, że rukiew wodna zawdzięcza te działanie substancji o nazwie izotiocyjanian fenetylu.
Już jedna porcja rukwi wodnej zapewnia dzienne zapotrzebowanie na witaminę K, która pomaga regulować krzepliwość krwi, zapobiega zapychaniu się tętnic, bierze także udział w likwidacji stanów zapalnych związanych z występowaniem takich chorób przewlekłych. Badania prowadzone w Irlandii wykazały, że regularne jedzenie tego warzywa przez dwa miesiące obniża poziom trójglicerydów we krwi oraz zmniejsza uszkodzenia DNA w białych krwinkach, co minimalizuje ryzyko zachorowania na raka.