poniedziałek, 23 marca 2015

Cudowane buraki!

Źrodło witamin i minerałów
Witaminy A, B i C - Kwas foliowy - Żelazo - Potas (tylko 2 buraki to aż 528mg potasu !) - Magnez - Betamina  (reguluje prace wątroby i przewodów żółciowych, a także woreczka żółciowego - znakomite lekarstwo dla wszystkich chorych na wątrobę czy woreczek żółciowy) - Rubid - Cez - Wapn - Kobalt - Mangan - Błonnik

Buraki oczyszczają organizm Działają tonizująco na wątrobę, oczyszczają krew, pomaga w obniżeniu ciśnienia, usuwa kwas moczowy z organizmu. Spożywanie buraka zapewnia maksymalna detoksykacje twojego organizmu - to jedno z najlepszych pod tym względem warzyw. W jaki sposób oczyszcza nas organizm?
-głównie przez eliminacje  mocznika z organizmu 
- usuwa szkodliwe drobnoustroje
- blokuje ich zdolność przylepiania się do tkanek, za sprawa substancji pektynowych ułatwia trawienie,
- obniża poziom cholesterolu 
- przeciwdziała miażdżycy 
- hamuje procesy gnilne w jelitach
 
Buraki wspomagają twoje zdrowie psychiczne  
Buraki zawierają betainy, ta sama substancje, która stosuje się w niektórych formach leczenia depresji. Zawieraja one takze tryptofan, ktory niejako 'relaksuje umysl' i daje poczucie zadowolenia (podobnie jako czekolada). Kwas foliowy dziala kojaco i uspokajajaco, wiec pomaga w zasypianiu (ponadto oczywiście musisz go spożywać oczekując potomstwa).
 
Buraki to dobre źródło energii  
To dzięki cukrom buraki są słodkie i maja nieco kalorii. Ale nie są to cukry proste i nie są uwalniane szybko do krwi (w przeciwieństwie do czekolady). Mocno polecane dla sportowców i osób aktywnych.
 
Burak wspomaga aktywność fizyczną  
Burak spowalnia wchłanianie się tlenu (dzięki azotanom tam zawartych), wolniej się meczymy. Ponadto, pomaga usuwać szybciej zakwasy (gdy dzień wcześniej się przetrenowaliśmy, albo dopiero zaczynamy trenować).
 
Burak ma silne działania zasadotwórcze  
Ma to bardzo ważne znaczenie, zwłaszcza dla tych, którzy lubują się w mięsach i produktach zbożowych. Te zakwaszają organizm, a wiadomo jest, ze kwaśne środowisko ogólnie nie jest idealnym stanem. To świetna pożywka dla rozwoju raka. W związku z tym, burak jest naturalnym wyborem w profilaktyce i leczeniu nowotworów.  

Buraki na odchudzanie 
To za sprawa 2 głównych aspektów: - burak ma wysoka zawartość błonnika, który jak wiadomo nie ma w sobie rownych dla wszystkich zmagąjacych się z waga (daje uczucie sytości) - burak przyspiesza przemianę materii.

 Mam nadzieję, że argumenty wystarczająco was zachęcają do jedzenia jak najczęściej buraków. Warto się z nimi zaprzyjaźnić i wprowadzić do codziennej diety. W najbliższych dniach na blogu znajdzie się przepis na pyszną zupę krem z pieczonych buraków. Zapraszam!