czwartek, 26 lutego 2015

Domowe mleko kokosowe i zupa

Dziś przedstawię wam jak bardzo łatwo zrobić domowe mleko kokosowe. Bardzo ważne aby do jego zrobienia kupić ekologiczne wiórki kokosowe bez żadnych dodatków( niestety takie też są w sklepach). Takie ,,mleko" możecie wykorzystać do różnych dań, do kawy czy po prostu wypić :) Ja z jego dodatkiem zrobiłam pyszną i bardzo łatwą zupę krem z kukurydzy. Przepis również zamieszczam i zachęcam do wypróbowania. Wyjątkowo łatwa i pyszna zupa. A wy do czego jeszcze wykorzystujecie mleko kokosowe?

SKŁADNIKI
1 szklanka wiórek kokosowych
2 szklanki gorącej wody
 PRZEPIS
Wiórki zalewam na początek jedną szklanką gorącej wody, zostawiam pod przykryciem na ok 2h, po tym czasie przerzucam do blendera, zalewam 1/2 szklanki wrzątku i mielę przez kilka minut. Przekładam zawartość na gazę ułożoną na sitku ustawionym nad miską, jak chwilę przestygnie, wyciskam porządnie płyn, przekładam wytłoczyny z powrotem do blendera, zalewam znowu 1/2 szk wrzątku, blenduję i ponownie wyciskam przez gazę. Wiórki po namoczeniu można od razu zmiksować ze szklanką wrzątku, jednak dzięki podwójnemu blendowaniu uzyskacie bardziej pożywne i smaczniejsze mleko.


ZUPA KREM Z KUKURYDZY
1 puszka kukurydzy
3 szklanki bulionu warzywnego
1 szklanka domowego mleka kokosowego
łyżka pasty curry 

Bulion podgrzewam, dodaję pastę curry, kukurydzę i mleko kokosowe. Całość zagotowuję i odstawiam na jakieś 15 min. Blenduję do gładkiej konsystencji.