piątek, 23 stycznia 2015

Jedzmy surowe warzywa!

Warzywa to naturalne źródło niemal wszystkich składników pokarmowych niezbędnych do rozwoju dzieci. Zaspokajają apetyt, nie tuczą, rzadko uczulają. Niektóre, np. kukurydza, dostarczają węglowodanów, czyli energii do pracy mięśni. Ale rośliny to przede wszystkim źródło błonnika. Oczyszcza on organizm z toksyn i metali ciężkich oraz zapobiega zaparciom. Błonnik, wypełniając żołądek i jelita, daje uczucie sytości i sprawia, że dzieci rzadziej sięgają po łakocie. Wszystkie warzywa działają odkwaszająco, zawierają też dużo potasu (najwięcej pomidory i ziemniaki). Reguluje on ciśnienie, wspomaga serce i układ nerwowy. Ale to i tak nie wszystkie zalety warzyw.

WARZYWA I ICH DZIAŁANIE
  • Papryka, rzeżucha, brukselka i brokuły dostarczają witaminy C - a ta wzmacnia organizm, przyspiesza gojenie się ran oraz zwiększa przyswajanie żelaza z posiłków, chroniąc dzieci przed anemią.
  • Kukurydza, marchewka, dynia (i inne żółte i pomarańczowe warzywa) zawierają zeaksantynę - substancję wyostrzającą wzrok. Działa ona jak "wewnętrzne okulary przeciwsłoneczne", chroni siatkówkę przed wolnymi rodnikami. Podobne właściwości ma kolejny składnik tych warzyw, czyli beta-karoten. Przekształca się on w witaminę A, która poprawia widzenie o zmroku i zapobiega kurzej ślepocie.
  • Kapusta, sałata, seler naciowy, jarmuż dostarczają witaminy K - niezbędnej do prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka, oraz kwasu foliowego. Bierze on udział w tworzeniu krwinek czerwonych, zapobiegając niedokrwistości.
  • Warzywa strączkowe i kukurydza wyróżniają się dużą zawartością witamin z grupy B. Są one niezbędne do pracy mózgu i mięśni zapewniają też prawidłowy wzrost i rozwój dziecka. Oprócz tego łagodzą objawy stresu, uspokajają, poprawiają pamięć i koncentrację.
  • Brokuły, rzepa i soja są bardzo bogatym źródłem wapnia - głównego budulca naszych kości i zębów. Wapń ma dodatkowo właściwości przeciwzapalne i przeciwalergiczne.
  • Buraki czerwone, natka pietruszki, szpinak, koperek zawierają sporo pożytecznego żelaza, niezbędnego do prawidłowego rozwoju organizmu, poprawia również naszą kondycję fizyczną, zwiększa odporność na infekcje, zapobiega zmęczeniu i niedokrwistości.
  • Kukurydza - żółte ziarenka zdrowia.