wtorek, 4 listopada 2014

Czym zastąpić cukier?

Coraz częściej cukier nazywany jest ,,białą śmiercią". Określenie takie pojawia się często w opiniach dietetyków i lekarzy. Cukier jest posądzany o to iż uzależnia, niszczy zdrowie, powodując wiele chorób min. cukrzycę. Jeszcze gorsze są wszelkie sztucznie wytworzone syropy. Znany wszystkim syrop glukozowo-fruktozowy, obwiniany jest szybko rosnącą otyłością. Jest tani więc producenci masowo wykorzystują go podczas produkcji. Segment słodzików też rozwija się prężnie. Sztuczne substancje słodzące są bardzo powszechne. Możemy słodziki kupić w każdym sklepie. Ale czy są bezpieczne dla zdrowia? Nie ma takich oficjalnych informacji.  Czy zatem mamy zapomnieć o słodkim smaku i całkowicie z niego zrezygnować? Otóż nie. Polecam poszukać zdrowych zamienników. W mojej kuchni używam stevii i ksylitolu. Dziś kilka słów o cukrze z brzozy- czyli właśnie ksylitolu. Czym dokładnie jest i jakie są jego właściwości?

CZYM JEST?
Ojczyzną ksylitolu jest Finlandia. Najczęściej uzyskuje się go z drzewa brzozy, choć występuje również w niektórych owocach (np. jagodach), kolbach kukurydzy, grzybach. Nie fermentuje w przewodzie pokarmowym; organizm przetwarza go powoli przy minimalnym udziale insuliny, dlatego cukier brzozowy ma kilkanaście razy niższy indeks glikemiczny od cukru (IG: 8). Ma też od niego dwukrotnie mniej kalorii, mimo że jest równie słodki – poleca się go zatem zwłaszcza diabetykom i osobom, które dbają o linię, szczególnie że spożywanie ksylitolu zmniejsza łaknienie cukru. Cukier brzozowy na długo zapewnia uczucie sytości.

ZALETY
W przeciwieństwie do zwykłego cukru ksylitol działa bakteriobójczo, dlatego wpływa na wzmocnienie odporności organizmu. Likwiduje zapalenie dziąseł i ma działanie przeciwpróchnicze – potwierdziła to amerykańska Agencja Żywności i Leków. Wskazany jest jako źródło energii dla osób po wysiłku fizycznym. Ponieważ zwiększa przyswajanie wapnia, po cukier brzozowy powinny sięgać kobiety zagrożone i dotknięte osteoporozą. Wieloletnie obserwacje potwierdzają, że ksylitol wpływa na poprawę ogólnej kondycji metabolicznej organizmu. Ksylitol to także środek na szkodliwe bakterie jelitowe (głównie Helicobacter pylori). Pomaga przy problemach z wypróżnianiem i w leczeniu zakażenia jamy ustnej drożdżakowcami z rodzaju Candida. Jest skuteczny przy „zajadach” w kącikach ust. Odświeża oddech. Stwierdzono, że ksylitol ma nawet właściwości opóźniające proces starzenia.

ZASTOSOWANIE
Ksylitolem możemy zastąpić biały cukier we własnym domu. Świetnie nadaje się do słodzenia herbaty lub kawy oraz dosładzania wypieków, deserów, konfitur, napojów i innych dań. Uwaga – cukier brzozowy nie nadaje się do pieczenia ciast drożdżowych (drożdże na nim nie wyrastają). Jest odpowiedni do gotowania, pieczenia, mrożenia – zakres temperatury w jego przypadku jest bardzo szeroki.

Ksylitol oferuje firma VIVIO, możecie zakupić go w sklepie internetowym:
http://www.vivio.pl/ksylitol-1-kg-vibio-56

Ja otrzymałam ksylitol w ramach współpracy. Wykorzystuję go do wszystkich wypieków oraz słodkich zdrowych deserów. Zapraszm was na przepis na pyszną i zdrową szarlotkę z wykorzystaniem ksylitolu.
PRZEPIS pod linkiem: SZARLOTKA