środa, 7 maja 2014

Wyczekiwane szparagi


Ile kalorii mają szparagi?

Nareszcie są! Na rynku wszędzie mnóstwo pęczków szparagów- białe, zielone czy nawet fioletowe. Uwielbiam szparagi i w sezonie który właśnie się zaczął korzystam bardzo intensywnie. Dziś w lodówce czekają na mnie 2 pęczki z których powstaną wspaniałe i pyszne dania. Przepisy niebawem! A teraz zapraszam na kilka informacji o szparagach! Korzystajcie z sezonu, który niestety trwa bardzo krótko a szparagi nie tylko są pyszne ale również bardzo zdrowe i wartościowe :)

WARTOŚCI ODŻYWCZE
Szparagi to istna bomba witamin i składników mineralnych. Są bogatym źródłem witaminy K i kwasu foliowego. Zawierają karoten, witaminy B, B2, B6, witaminę C, a także sole potasowe, wapń, sód, magnez, fosfor, fluor i żelazo. Mają także działanie bakteriobójcze i zapobiegają powstawaniu chorób nowotworowych. Spożywane regularnie obniżają ryzyko wystąpienia nowotworów i chorób serca. Wpływają pobudzająco i regulująco na układ trawienny. Starożytni Grecy stosowali szparagi jako lek przeciwko schorzeniom wątroby, a Chińczycy wykorzystują obecnie preparaty ze szparagów w leczeniu kaszlu.

GOTOWANIE
 Białe szparagi ze względu na lekkie zdrewnienie skórki obieramy obieraczką do warzyw. Robimy to jak najcieniej, pomijając główki. Zielone szparagi nie wymagają obierania. Odcinamy jedynie nożem łuski na łodygach. Fioletowych również nie obieramy. Jednak w każdym przypadku musimy odciąć zdrewniałe końcówki. Należy też pamiętać, że szparag mięknie od głowy, dlatego do gotowania w wodzie przyda się wysoki garnek. Wstawiamy do niego luźno związane szparagi. Ich główki powinny wystawać ponad poziom wody, by miękły gotując się na parze. Zielone szparagi gotujemy krótko 2–3 minuty. Białe i fioletowe należy gotować nieco dłużej, ok. 10–15 minut do momentu, aż widelec będzie łatwo się w nie wbijał.

Z CZYM PODAWAĆ?
Ze względu na swój kształt szparagom przypisywano miłosne moce i rozbudzanie pożądania. Ze względu na smak i liczne wartości odżywcze, stały się bardzo pożądane, ale w kuchni... Wyśmienicie sprawdzają się jako oryginalna przystawka, zdrowy obiad lub aromatyczna kolacja. Można je również mrozić i marynować. Szparagi podajemy np. z szynką, grzybami, ciastem francuskim, zapiekane pod beszamelem, jako dodatek do sałatek, ryb i mięs lub po prostu gotowane na parze i podawane z masełkiem i prażoną bułką tartą.

CIEKAWOSTKI
 Szparagi uważane są za silny afrodyzjak, zawierający substancje pobudzające libido. Nie każdy też wie, że szparagi występują w trzech kolorach – zależnie od ich nasłonecznienia podczas wzrastania. Najbardziej popularne są szparagi białe, które swój kolor uzyskują poprzez uprawianie w specjalnych kopcach. Szparagi zielone swój kolor zawdzięczają dużemu nasłonecznieniu. Istnieje także barwa pośrednia – fioletowa. Ten rodzaj szparagów, ze względu na trudną uprawę, jest najrzadziej spotykany.