czwartek, 29 grudnia 2016

Dieta w chorobie nowotworowej- recenzja

Jak ważne jest żywienie w trakcie leczenia nowotworu?

Dieta nie jest zróżnicowana zależnie od rodzaju nowotworu, ale uzależniona od objawów, jakie występują w trakcie leczenia. Przy chemioterapii jest to najczęściej: jadłowstręt, nudności, brak apetytu, zaparcia. Przy radioterapii jest nadwrażliwość na niektóre produkty, chudnięcie lub nadmierny przyrost wagi ciała.

Autorka podpowiada co jeść w trakcie leczenia, jak walczyć z uciążliwymi objawami terapii określi rodzaje diet, które zmieniają się w trakcie trwania choroby, zależnie od jej etapów i sposobów leczenia.

Aleksandra Kapała - lekarz, specjalista onkologii klinicznej i chorób wewnętrznych. Pracuje w Centrum Onkologii - Instytucie im. M. Skłodowskiej - Curie w Warszawie, w Klinice Nowotworów Głowy i Szyi, tam też prowadzi Szpitalny Zespół Żywieniowy. Od lat działa w Polskim Towarzystwie Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu, gdzie obecnie pełni funkcję Przewodniczącej Sekcji Onkologii Klinicznej.


Dieta w chorobach cywilizacyjnych jest bardzo istotna. Jako dietetyk, wiem ile znaczy prawidło żywnie dla naszego zdrowia. Aby żyć w dobrym zdrowiu, oraz ustrzec się przed chorobami warto juz dziś wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe oraz zwracać szczególną uwagę na to co jemy. 
A co w przypadku kiedy już cierpimy z powodu jakiejś choroby bądź ktoś z naszych bliskich zmaga się z utratą zdrowia? Oczywiście dieta ZAWSZE może pomóc w powrocie do zdrowia. Niestety choroby nowotworowe są plagą naszych czasów, codziennie słyszmy o nowych zachorowaniach, a śmiertelność tej choroby jest niestety nadal bardzo wysoka. Warto zmienić styl życia aby ustrzec siebie oraz najbliższych i zachować zdrowie. Kiedy chcemy poszerzyć swoją wiedzę o diecie w konkretnych jednostkach chorobowych warto udać się do dietetyka klinicznego, który posiada odpowiednią wiedzę i będzie potrfił pomóc. 

Dziś chciałabym jednak pokazać wam świetną książkę napisaną przez specjalistów, więc możemy być pewni jej treści. Znajdziemy tutaj wiele przepisów, łatwych, zdrowych o pomocnych z wracaniu do zdrowia. 

Książke polecam wszystkim, warto zapoznać się i jak najszybciej wprowadzić dobrą dietą w nasze codziennie życie, a w przypadku choroby wspomóc proces leczenia dietą.