niedziela, 23 października 2016

Polski przewodnik PALEO, Teoria, Praktyka, Przepisy
Obowiązkowa pozycja dla każdego, kto interesuje się tematyką diety paleo oraz zdrowym odżywianiem. Dieta paleo zdobyła w ostatnim czasie dużą popularność. W internecie możemy znaleźć wiele informacji dotyczących diety paleo, niestety wiele źródeł podaje nie prawdziwe informacji i interpretuje ją na własny sposób. Czym więc jest dieta paleo i jakie są jej zasady ? Jeśli jesteście ciekawi to koniecznie przeczytajcie książkę ,, Polski przewodnik PALEO” .Książka zawiera wiele cennych informacji opisano w niej zarówno teorię jak i praktykę. Dodatkowo cieszy oko - jest pięknie wydana, w twardej oprawie, zawiera piękne zdjęcia i ciekawe oraz proste do wykonania przepisy.

Książka jest podzielona na dwie części, pierwsza to przewodnik paleo, druga to przepisy. Książka zaskoczyła mnie szerokim i rozległym pełnum ważnych informacji rozdziałem dotyczącym diety paleo. Nie jest to typowy poradnik, a prawdziwy przewodnik po diecie- tytuł więc jest adekwatny do zawartości.  Z obszernej części teoretycznej możemy się dowiedzieć min. czym jest paleo, skąd i dlaczego się wzięło, co jedli nasi przodkowie w paleolicie, a czego unikali.  Mamy też jasno opisane wszystkie produkty, które możemy i powinniśmy jeść, zaczynając od podrobów, przez warzywa, owoce, jaja i ryby, a kończąc na kiszonkach. Przydatnym okazuje się rozdział na temat najczęstszych błędów podczas stosowania diety paleo, znajdziemy również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości. Autorki opisują także jak przechowywać, konserwować żywność.  Kolejny duży plus za przykładowe jadłospisy, które są przygotowane z myślą o różnych osobach: pracownikach biurowych, sportowcach, dzieci, osoby z insulinoodpornością. Do tego jadłospis jest podzielony na trzy rodzaje diety: paleo, samuraja i AIP.
Wszystkie informacje poparte są źródłami, znajdziemy szeroką bibliografię zawierającą źródła informacji.
Druga część książki to przepisy.
Większość dań nawiązuje do tradycyjnej kuchni polskiej czyli. Mięsa, podroby itp. Przepisy są jednak zdrowsze i oczywiście zgodne z założeniami diety paleo.  Ja jednak sceptycznie podchodzę do tego typu potraw. Nie jestem wielbicielką dań mięsnych a już na pewno nikt nie namówi mnie na koktajl z wątróbki na który przepis również znajduje się w książce.

Podsumowując:
Książka jest na pewno najcenniejszym źródłem informacji dotyczącym diety paleo. Jeśli szukacie rzetelnych informacji napisanych przez doświadczone osoby, to z czystym sumieniem polecam wam książkę ,,Polski przewodnik PALEO”.