piątek, 30 września 2016

Moja kuchnia bez glutenu. Sprawdzone przepisy na wyśmienite potrawy. Coralie Ferreira.

Moja kuchnia bez glutenu. Sprawdzone przepisy na wyśmienite potrawy. Coralie Ferreira.


O słynnym w ostatnim czasie glutenie powiedziano już chyba wszystko. Wiele książek, publikacji czy programów. Wiele sklepów oferuje żywność bezglutenową. Pamiętamy że naturalnie bezglutenowe produkty to warzywa, owoce wiele zbóż czy nabiał i mięso. Nie musimy posiłkować się gotowcami i zamiennikami tradycyjnych produktów. Żywność przetworzona nie ma wartości odżywczej a tylko zatruwa nasz organizm. Zrezygnujemy z niej jak najszybciej. Jeśli z jakiś przyczyn jesteśmy na diecie bezglutenowej z pomocą przychodzą nam właśnie takie książki. Znajdziemy tutaj wiele cenny informacji. Na wstępie informacje dotyczące czym jest gluten, gdzie się znajduje jakich produktów unikać. Na kolejnych stronach praktyczne porady o przechowywaniu produktów aby były bezpiecznie od zanieczyszczeń glutenem oraz o zakupach i wyborach zdrowych produktów.
Na kolejnych stronach opisane zostały poszczególne grupy produktów:

- mąki bezglutenowe,
- spulchniacze,
- zboża i rośliny strączkowe,
- makarony

Na wstępie rozdziału z przepisami kilka podstawowych receptur na: mieszanki mąk na placki, ciasta, drożdżowe, biszkoptowe, na makaron, tarte czy pizzę.
Kolejne rozdziały podzielone są na poszczególne posiłki:
Pieczywo i śniadania. Świetny przepis na wiejski chleb czy słodkie bułeczki.
Zakąski, przystawki i dania główne: Wiele świetnych przepis na warzywa: sałatki tabboulech, makarony, placki czy burgery.
Desery. Nie może zabraknąć rozdziału ze słodkościami: Ciasteczka z gorzką czekoladą, chleb korzenny, bananowy czy ptysie z kremem. Dla każdego łasucha mnóstwo przepisów.

Książka w pięknej twardej oprawie. Piękne zdjęcia, czytelne przepisy oraz wiele, wiele inspiracji na zdrowe dania z prostych składników. Polecam i zachęcam do wyboru zdrowej diety bezglutenowej bazującej na domowych daniach. Nie idźmy na skróty, warto samodzielnie ugotować pyszne zdrowe dania a z pomocą tej książki nawet początkujący kuch sobie poradzi.