piątek, 24 czerwca 2016

Kokosowa kuchnia- recenzjaAby przekonać  się o tym dlaczego palma kokosowa nazywana jest drzewem  życia i o jej cudownych właściwościach dowiecie się sięgając po wspaniałą książkę  „Kuchnia kokosowa. Kompletna książka kucharska”, opublikowanej nakładem wydawnictwa Vivante autorki Camilli V.Saulsbury.Jeszcze niedawno kokos kojarzył się wielu osobom wyłącznie z wiórkami kokosowymi dodawanymi do ciasta. Obecnie coraz częściej sięgamy po różne postacie tego owocu, począwszy od oleju kokosowego, kokosową wodę czy coraz bardziej popularny cukier kokosowy. Naukowcy i specjaliści od żywienia  podkreślają jego cenne właściwości.  O tym, jak cenny jest dla naszego zdrowia olej kokosowy stało się głośno już jakiś czas temu. Taki olej możemy zakupić teraz w większości sklepów na półce ze zdrową żywnością.  Dla osób stosujących dietę bezglutenową znana jest także kokosowa mąka która świetnie sprawdza się w wypiekach oraz można spożywać ą na surowo.  W książce znajdziemy wiele fantastycznych przepisów na wykorzystanie kokosów w celu stworzenia zdrowych i pysznych dań na każda okazję. Po książkę sięgnąć mogą nie tylko osoby, które są weganami, czy stosujący dietę bezglutenową , inspiracje znajdą tu wszyscy, którzy lubią zdrową i pyszną kuchnię oraz którzy chcą poznać nowe wyjątkowe smaki.  Książka podzielona jest na działy – wstęp szeroko omawiający właściwości i korzyści z zastosowania w kuchni kokosa oraz produkty z niego powstałe.  Kolejne rozdziały to przepisy podzielone pod względem ich przeznaczenia – czyli np. śniadania, obiady, ale i napoje czy sałatki oraz wypieki.  Mnóstwo przepisów na zupy, dania główne itd. Łącznie ponad 200 wegetariańskich i bezglutenowych przepisów opatrzonych również zachęcającymi zdjęciami.

Przepisy które mnie szczególnie zainspirowały:
- granola, jogurt kokosowy,  kokosowe naleśniki oraz ciasta chlebki kokosowe.  Ale jest ich zdecydowanie więcej! Czekają tylko na swoją kolej do wypróbowania :)

Warto również skorzystać z przepisów  na wyjątkowe sałatki które sprawdzą się teraz idealnie w gorące dni. Autorka zachęca również do picia wody kokosowej która nawadnia organizm i dostarcza mu cennych makroelementów. Przepisy nie są skomplikowane, każdy znajdzie coś dla siebie. Zarówno osoby takie jak ja, które gotują i uwielbiają tworzyć w kuchni różne nowości znajdą mnóstwo inspiracji ale również dla kuchenny laików którzy rozpoczynają przygodę ze zdrowym gotowaniem. 
Książka zachwyciłam mnie nie tylko swoją treścią, jest również pięknie wydana, co sprawia że idealnie sprawdzi się na prezent . Polecam, koniecznie sięgnijcie po kokosową kuchnię!