czwartek, 30 lipca 2015

Ogórki kiszone na zimę

Czy robicie przetwory z warzyw i owoców na zimę ? Dziś o najbardziej popularnych ogórkach kiszonych! Jak je przygotować by były smaczne i przetrwały zimę, abyśmy mogli cieszyć się ich smakiem ? oto kilka wskazówek!

1. Ogorki muszą być świeże i pochodzić ze sprawdzonego źródła najlepiej z własnej uprawy. Na bazarkowe i hipermarketowe trzeba uważać, bo zwiędnięte czy przenawożone wyjdą okropne. Zwłaszcza przenawożone - po prostu skisną w słoikach.
2. Woda musi być dobrej jakości - ze strudni głębinowej lub oligoceńska.
3. Sól nie może być jodowana. Najlepsza jest zwykła, tania sół kamienna.
4. Słoiki muszą być wyparzone (należy też sprawdzić, czy brzeg się nie wyszczerbił). Przykrywek najlepiej używać w każdym roku nowych.
5. Proporcje wody do soli: na dwie szklanki wody (pół litra) jedna płaska łyżka (do zupy) soli. I to jest chyba najważniejsza zasada.

Do każdego wyparzonego słoika wkładam pionowo warstwę ogórków, starając się układać jak najciaśniej. Na ogórkach układam dwa listki laurowe, kilka ziaren ziela angielskiego, 2-3 ząbki czosnku, kilka baldachów suchego kopru oraz kawałek (w zależności od grubości - 2-4 centymetrów) oskrobanego, umytego korzenia chrzanu, pokrojonego na kawałeczki), szczyptę ziaren gorczycy oraz, jeśli ktoś może, kilka umytych liści wiśni lub czarnej porzeczki
Wodę z solą zagotowujemy i trzymamy wrzącą na małym ogniu. Nalewamy ostrożnie wodę do słoika, pamiętając, aby nie nalewać do samego końca, lecz zostawić 2-3 centymetry wolne od góry.Zamykamy słoiki i odstawiamy. Po kilku tygodniach możemy zajadać pyszne ogórki!