niedziela, 26 kwietnia 2015

Produkt tygodnia - Młoda kapusta


Młoda kapusta ma świetne właściwości odtruwające organizm. To właściwie lek na wszystko. Czy wiedzieliście o tym ?


Kapusta to warzywo typowo polskie, uprawiane w naszym kraju od lat. Chętnie jedzona w bigosie, gołąbkach, jako dodatek do sałatek czy smażona z dodatkiem koperku. Warzywo to jest bardzo zdrowe i posiada szereg właściwości leczniczych. Kapusta jest wbrew pozorom bardzo niskokaloryczna, ma za to bardzo dużo witaminy C – tyle co cytryna, a poza tym witaminę A, K oraz witaminy z grupy B. Poza tym kapusta to skarbnica wapnia, magnezu, potasu, żelaza i kwasu foliowego. Najwięcej kwasu foliowego znajdziemy w zewnętrznych liściach. Kapusta skutecznie leczy dolegliwości żołądkowe, jelitowe, układu oddechowego oraz świetnie wzmacnia organizm. Lecznicze właściwości ma nie tylko samo warzywo ale także sok z kapusty. Warto go pić, aby wzmocnić odporność czy pozbyć się wody z organizmu. Ma też łagodzące działanie w przypadku wrzodów na żołądku. Okłady z kapusty stosuje się na bóle reumatyczne i artretyzm.
Kiszona kapusta również ma szereg właściwości zdrowotnych. Pobudza ona trawienie oraz odtruwa organizm. Podobnie jak jej wersja surowa ma tez duże ilości witaminy C. 


mikroelementy:
[siarka] - liście i mleczko z kapusty pomagają w gojeniu się ran, spożywanie kapusty korzystnie wpływa na wygląd włosów, paznokci i skóry

[potas, sód] - dzięki niemu sok z kapusty ma doskonałe właściwości oczyszczające organizm i skórę pomaga nam także pozbyć się toksyn, nagromadzonych w organizmie i jego picie pomoże nam także podczas rzucania nałogów.

Poza tym kapusta ma doskonałe właściwości oczyszczające, warto ją włączyć do jadłospisu, zwłaszcza że już możemy ją zakupić w warzywniakach i na straganach i targach warzywnych. Ja dziś przygotowuję pyszny, lekki bigos z młodej kapusty. Przepis niedługo znajdzie się na blogu. A czy wy macie jakieś ciekawe przepisy na młodą kapustę ? Piszcie! :)