czwartek, 6 listopada 2014

Moc nasion Chia

W ramach współpracy z firmą VIVIO otrzymałam nasiona Chia. Czym są te nasiona, oraz do czego je stosować?

Nasiona Chia zwane również szałwią hiszpańską pochodzą z Doliny Meksyku oraz z Gwatemali. Są naturalnym źródłem błonnika, białka, witamin, minerałów, antyoksydantów oraz bogatym znanym źródłem kwasów omega3 oraz omega6 są najprawdopodobniej najbardziej odżywczym pokarmem występującym w przyrodzie. Szałwia hiszpańska (Salvia hispanica L.) jest bardzo ceniona ze względu na swoje nasiona. Uprawiana była już przez Azteków już w czasach prekolumbijskich. Obecnie nasiona służą powszechnie do przygotowywania odżywczych napojów i żywności.

Chia jest uprawiana w celach handlowych dla nasion bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3. Uzyskuje się z nich około 25-30% oleju, w większości kwasu-linolenowego. Nasiona zawierają 20% białka, 34% tłuszczu, 25% błonnika pokarmowego (głównie rozpuszczalnego w wodzie, o wysokiej masie cząsteczkowej), znaczny poziom przeciwutleniaczy (kwas chlorogenowy i kawowy, myrycetyna, kwercetyna oraz flawonid kamferol). Olej z nasion chia zawiera bardzo wysokie stężenie kwasów tłuszczowych omega-3 około 64%. Nasiona Chia nie zawierają glutenu, zawierają śladowe ilości sodu. Nasiona Chia są tradycyjnie spożywane w Meksyku i południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych. Historycznie, nasiona chia służyły, jako podstawowy artykuł spożywczy Azteków w środkowym Meksyku. Kronikarze jezuiccy opisują chia jako trzecią najważniejszą dla Azteków uprawę, zaraz po fasoli i kukurydzy.


Kwasy omega zawarte w nasionach chia wspierają organizm przy obniżaniu poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Błonnik i inne substancje zawarte w nasionach Chia wywołują efekt obniżenia poziomu cukru we krwi, co jest bardzo korzystne dla diabetyków.

Rozpuszczalny błonnik wyraźnie poprawia trawienie i zapobiega zatwardzeniom. Wspomaga proces odchudzania dając uczucie sytości. Flawonoidy zawarte w ziarenkach Chia działają jak przeciwutleniacze, które wzmacniają system immunologiczny, co zapobiega infekcjom. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry.
Chia zawiera 9 niezbędnych dla człowieka aminokwasów. Bardzo wysoka zawartość białka, witamin i minerałów chroni cały organizm, jest źródłem naturalnej energii, doskonałym uzupełnieniem diety wegetariańskiej.
Nasiona Chia nie zawierają glutenu. Nasion nie trzeba mielić, ponieważ są stosunkowo łatwe do pogryzienia wystarczy dodać je do ulubionej potrawy.

 Fakty o nasionach chia:
  • Więcej omega3 niż łosoś atlantycki
  • Więcej przeciwutleniaczy niż świeże jagody
  • Więcej błonnika niż otręby
  • Więcej wapnia niż mleko 2%
  • Więcej żelaza niż szpinak
  • Więcej białka, błonnika i wapnia niż nasiona lnu (siemię lniane)
Porcja nasion Chia (15g) zawiera:
- 107 mg wapnia
- 160 mg fosforu
- 2,4 mg żelaza
- 105 mg potasu
- 59 mg magnezu
- 0,5 mg cynku

Nasiona które otrzymałam od firmy VIVIO wykorzystałam w kilku przepisach. Pierwsze co przygotowałam to klasyczny pudding z nasion chia i mleka kokosowego( przepis niebawem). Nasiona świetnie się sprawdzają w wypiekach zastępując jaja. Nasiona mają świetne właściwości żelujące, wchłaniają płyny i nadają gęstej konsystencji potrawom. Chętnie poznań wasze przepisy na wykorzystanie owych nasion. Ich wspaniałe właściwości przekonują mnie do używania ich w kuchni i eksperymentowania z nimi. Polecam wypróbować. Nasiona możecie zakupić od firmy VIVIO http://www.vivio.pl/nasiona-chia-