środa, 5 listopada 2014

Domowa pizza: pełnoziarnista i tradycyjna

Czy pizza może być zdrowa? Oczywiście! Ja przygotowuję zawsze ciasto pełnoziarniste. Staram się wybierać zdrowe dodatki np. kurczak, mozzarella, warzywa czy również ananas czy brzoskwinie. Świetnie komponują się z ostrymi przyprawami. Dziś podam wam sprawdzony przepis na najlepsze ciasto na pizzę. W wersji pełnoziarnistej i tradycyjnej. 

CIASTO PEŁNOZIARNISTE 
20 g świeżych drożdży 
ok. 200 ml ciepłej wody 
pół łyżeczki cukru 
300 g mąki pełnoziarniste 
1 łyżeczka soli 
2 łyżki oleju

Z 50 ml wody, drożdży i cukru zrobić zaczyn. Odstawić na ok 15 min. Do dużej miski przesiać mąkę, dodać zaczyn, sól i olej. Ciasto wyrobić i odstawić do wyrośnięcia na ok godzinę. Po tym czasie przełożyć na stolnicę i rozwałkować na dość cienki placek. Odstawić ponownie na ok 15 min. Ciasto jest gotowe. Możemy dodawać dodatki i sos.


CIASTO TRADYCYJNE 
0,5 kg mąki pszennej
225 ml ciepłej wody
łyżeczka cukru 
duża szczypta soli 
3 łyżki oliwy z oliwek lub oleju 
30 g świeżych drożdży

Drożdże rozpuszczamy w ciepłej wodzie. Dodajemy sól, cukier oraz łyżeczkę mąki. Mieszamy i odstawiamy na ok 15-20 minut, aby drożdże  zaczęły pracować. Następnie dodajemy zaczyn do mąki i dokładnie wyrabiamy, aby było sprężyste i jednolite. Przykrywamy mokrą szmatką i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 40 minut. Po tym czasie ponownie je wyrabiamy, w razie potrzeby podsypując mąką. Wałkujemy na placek i odstawimy na ok 15 min. Ciasto jest gotowe. Przygotowujemy dodatki i pieczemy :)