piątek, 24 października 2014

Światowy dzień walki z otyłością

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) mówi o epidemii otyłości - na świecie co roku z powodów powiązanych z nią i nadwagą umiera 2,6 miliona ludzi. Otyłość w szybkim tempie stała się jednym z głównych zagrożeń zdrowotnych we współczesnym świecie. To już nie problem estetyczny lecz poważny problemem medyczny. W Polsce aż 46% społeczeństwa ma problem z prawidłową wagą ciała. Czy zatem problem nadwagi i otyłości można zlekceważyć? Można, lecz czy warto? Konsekwencje nieprawidłowej wagi ciała są poważne: zawał serca, udar mózgu, cukrzyca, choroby zwyrodnieniowe stawów etc. Żadna grupa społeczna nie jest wolna od otyłości, lecz co gorsze problem otyłości coraz częściej dotyczy dzieci  i młodzieży.

Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia są zatrważające - na świecie ok. 2 mld osób ma nadwagę, a 500 milionów ludzi cierpi na otyłość. Problemy z prawidłową wagą mogą wiązać się ze zmianami zachodzącymi w naszym organizmie wraz z wiekiem. Tylko 2% z nas ocenia siebie jako otyłych, tymczasem w Polsce blisko 60% osób powyżej 50. roku życia cierpi na nadwagę, a i tak zaliczani jesteśmy do szczuplejszych narodów europejskich. Paradoksalnie liczne dane wielu przeprowadzanych statystyk rosną, pomimo tego, że miliony ludzi na świecie walczy z otyłością. Według badań większość dorosłych otyłych w Polsce to mężczyźni. W przedziale wiekowym od 15 do 49 lat aż o 10% więcej jest otyłych mężczyzn niż kobiet. Zaczynają on przybierać na wadze już po trzydziestce: wśród nich ponad połowa mężczyzn ma jeszcze prawidłową wagę, niemniej z czasem tyją i oni. Wśród kobiet odsetek otyłych rośnie po 40 roku życia, ale wciąż 66% w tym wieku utrzymuje wagę w normie.

Dziś obchodzony jest Światowy dzień walki z otyłością. Jest to fantastyczny moment aby zacząć zmianę swoich nawyków żywieniowych w kierunku zdrowia. Pamiętajmy, że otyłość to choroba która prowadzi również do wielu innych chorób, zadbajmy o nasze zdrowie!