sobota, 19 lipca 2014

Dżem truskawkowy zdrowy i pyszny

Wykorzystując ostatnie już truskawki postanowiłam przygotować kilka słoiczków pysznego zdrowego dżemu, który przypomni mi smak lata, w zimne i pochmurne jesienno-zimowe dni. Możecie oczywiście do tego przepisu wykorzystać inne owoce np. maliny na które teraz jest środek sezonu i ich cena jest znacznie niższa i przystępna niż truskawek. Przetwory na zimę warto przygotowywać z owoców i warzyw kiedy właśnie jest na nie sezon. Ja kończę już przetwory owocowe a już za chwilę zaczynam warzywa. Oczekuję na paprykę, ogórki i cukinię. Przepisy zapewne pojawią się również na blogu :) A jakie wy przygotowujecie przetwory ?:)

SKŁADNIKI
4 kg truskawek
0,5 kg cukru

PRZEPIS
Owoce układamy w kilku warstwach, przesypując cukrem, a następnie odstawiamy w chłodne miejsce na 24 godziny, aby puściły sok. Kolejnego dnia na małym ogniu doprowadzamy truskawki do wrzenia i gotujemy przez godzinę. Ponownie odstawiamy dżem na dobę.
Trzeciego dnia truskawki powinny gotować się ok. 3 godzin. Kiedy mocno zgęstnieje przekładamy do wyparzonych słoików, zakręcamy i odstawiamy do górny dnem do ostudzenia. Cieszymy się pysznym smakiem :)