niedziela, 22 czerwca 2014

Zioła moje ulubione

Uwielbiam do potraw dodawać dużo ziół. Od długie czasu nie używam gotowych i sztucznych mieszanek przypraw. Wiele z nich składa się głownie z soli i dodatków polepszających smak min. glutaminianu sodu itp. Analizują składy przypraw gotowych dostępnych w sklepach byłam w szoku, jak można nazywać te mixy zdrowymi dodatkami do domowego jedzenia. Każda zdrową potrawę możemy zepsuć i zrobić z niej chemiczny ulepek dosypując gotowych przypraw. Skład tych mieszanek w płynie jest jeszcze gorszy. Jeżeli nie analizowaliście jeszcze składu takich ,,przypraw" zalecam i od razu odradzam ich wykorzystywania w zdrowej domowej kuchni. Poniżej przedstawię wam moje ulubione zioła, które zakupuje suszone lub świeże i trzymam na kuchennym parapecie w doniczkach. Latem sadzę również zioła które poźniej zrywam i mrożę aby zimą mieć gotowe do użycia.

KOPEREK jest rośliną wyjątkowo aromatyczną. Posiada drobne, potrójnie pierzaste i nitkowane liście. Jego kolor przechodzi od sinego do zielonego. Latem na szczytach pędów kopru pojawiają się żółtawe baldachimy, a z nich wydostają się brązowe nasionka.
NATKA PIETRUSZKI Właściwości pietruszki są znane już od ponad 2000 lat. Liście, owoce i korzenie pietruszki wykorzystywane są w medycynie ludowej od stuleci. Świeże liście pietruszki są bardzo pożyteczne i mogą być używane jako składnik ZDROWEJ DIETY. Korzeń pietruszki jest stosowany w leczeniu wzdęć, zapalenia pęcherza oraz dolegliwości reumatycznych. Świeże warzywa są cenionym ziołem łagodzącym bóle miesiączkowe. Pietruszka zwyczajna jest bogata w prowitaminę A, witaminę C i sole mineralne i żelazo.
BAZYLIA wywodzi się z obszarów afrykańskich i azjatyckich. Profil uprawy jednoroczny. Jedno z niewielu ziół przeciwstawiających się warunkom atmosferycznym. Rozwija się skutecznie w domowych warunkach. Nasiona przygotuj w marcu, a zbioru oczekuj w lipcu. Zarówno bazylia świeża jak i suszona nadaje się do działań kuchennych. Doniczki z bazylią stojące na balkonie mają moc odpędzania niechcianych owadów. Kojarzy się z daniami włoskimi (ogólnie całą kuchnią śródziemnomorską), przede wszystkim ze spaghetti. Mała ilość wystarczy do nadania balsamicznego aromatu. Smak typowo korzenny, momentami bardzo słodka.
MIĘTA jest bardzo popularną i łatwą w uprawie rośliną, która może mieć zbawienny wpływ na Twój organizm. Liście mięty zielonej zawierają: białka i węglowodany. Oprócz tego roślina jest bogata w następujące minerały: wapno, fosfor, żelazo, magnez.
LUBCZYK OGRODOWY  jest rozgrzewającym i odżywczym ziołem dla układu trawiennego oraz oddechowego. Lubczyk ogrodowy leczy niestrawności, słaby apetyt, wzdęcia oraz gazy, kolkę, zapalenie oskrzeli. Zioło to posiada właściwości moczopędne oraz przeciwgrzybiczne. Jest często stosowane na dolegliwości układu moczowego. Lubczyk ogrodowy pobudza także krwawienia miesiączkowe oraz łagodzi bóle menstruacyjne. Jego właściwości rozgrzewające poprawiają słabe krążenie krwi w obrębie organizmu.
ZIOŁA PROWANSALSKIE mieszanka ziół z Prowansji regionu położonego na południu Francji.
Mieszanka jest używana w celach kulinarnych i składają się na nią następujące zioła: rozmaryn, bazylia, tymianek, szałwia, mięta, cząber i majeranek.

Zioła prowansalskie stosowane są do zup, sosów ziołowych, sałatek, twarogów, jaj oraz przy sporządzaniu pieczeni, pieczywa, mięs mielonych, potraw z grilla, farszów, serów oraz potraw z ryb i drobiu. Używane są także w diecie bezsolnej.



Nazwa mieszanki pochodzi od nazwy regionu we Francji - Prowansji, znanej z obfitości ziół aromatycznych. Ich wyjątkowo udane połączenie, pozwoliło uzyskać kompozycję o niepowtarzalnym aromacie, licznych zaletach kulinarnych i zdrowotnych. Zioła prowansalskie zawierają duże ilości substancji czynnych: olejki lotne, garbniki i gorycze. Związki te pobudzają zmysł powonienia i smaku, wzmagają apetyt i ułatwiają trawienie.
Zioła prowansalskie są szczególnie polecane, jako przyprawa do potraw tłustych. Korzystnie wpływają na mało urozmaicone i mdłe potrawy dietetyczne – używane są często w diecie bezsolnej. Mają szerokie zastosowanie jako przyprawa do zup, sosów ziołowych, sałatek, twarogów i jaj. Są również niezastąpione przy sporządzaniu pieczeni, mięs mielonych, potraw z grilla, farszów oraz potraw z ryb i drobiu.
- See more at: http://www.kamis.pl/Produkty/Zio%C5%82a-i-przyprawy/Zio%C5%82a,-mieszanki-zio%C5%82owe-i-susze-warzywne/Ziola-prowansalskie-w-torebce.aspx#sthash.QKjq8dJK.dpuf

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz