piątek, 21 lutego 2014

Domowa Kiszona kapusta- Samo zdrowie. Przepis domowy.

Czy w waszym menu jest miejsce na kiszoną kapustę? Ja uwielbiam. Przygotowuję z niej surówki, zupy, oczywiście bigos oraz wiele innych potraw. Pasuje doskonale do mięs oraz do wegetariańskich dań. Należy pamiętać tylko aby wybierać w sklepie kapustę KISZONĄ a nie KWASZONĄ. Na zdjęciu niżej widać czym różnią się obie kapusty. Oczywiście wartości odżywcze są nie porównywalne- kiszona wygrywa wszystko. Ja mam to szczęście iż w moim domu rodzinnym kisi się własną kapustę. W piwnicy w wielkiej glinianej beczce kisi się domowa najpyszniejsza kapusta. Nie jest to nic trudnego więc jeśli macie możliwość zrobienia własnej to zachęcam, a jej smak jest tego wart! Na dodatek wiemy co jemy- samo zdrowie bez chemii. Podaję też przepis moich rodziców na przygotowanie kiszonej kapusty.

Składniki :

  • kapusta biała-10 kg
  • sól -20 dag
  • ewentualnie marchew- 25 dag
  • kminek -1,5 dag- można zastąpić nasionami kopru
  • 25 dag jabłek
 
Przygotowanie:
  1. Przygotować czysty, wyparzony garnek kamienny.
  2. Obraną ze zwiędłych liści kapustę przekroić na połówki i poszatkować, kilka zdrowych, całych liści zachować
  3. Obraną marchew zetrzeć na tarce o grubych oczkach,  jabłek nie obierać, pokroić w ósemki
  4. Kapustę zmieszać w dużym płaskim naczyniu z marchewką i jabłkami, dodać sól i kminek.
  5. Na dno garnka ułożyć kilka czystych liści kapusty, na nie sypać stopniowo kapustę i dokładnie ubijać, tak by pozbyć się powietrza i by wytworzył się sok, jego nadmiar zlewamy w słoik.
  6. Kiszonką nie wypełniamy garnka po brzegi, jej poziom powinien sięgać ok. 10 cm poniżej krawędzi garnka.
  7. Całość przykrywamy czystymi liśćmi, a na nich układamy płaski szklany talerz
  8. Garnek przykrywamy czystą ściereczką i pozostawiamy w temp.18-20 stopni C na okres 3-5 dni. W tym czasie pojawi się piana, należy ją zbierać, kiszonkę przekłuć w kilku miejscach do dna, aby ułatwić ujście lotnych produktów towarzyszących fermentacji oraz gorzkich olejków eterycznych. Zabieg ten należy powtórzyć kilkakrotnie. W tym czasie poziom soku opadnie i wtedy należy wlać sok, który wytworzył się podczas ubijania- jeśli go nie mamy to można dodać przegotowanej, letniej, osolonej wody (1-2 dag soli na 1 l )
  9.  Po zakończeniu burzliwej fermentacji na powierzchnię kiszonki kładziemy płat gazy lub płótna lnianego, tak aby tkanina była zawsze wilgotna od soku
  10. Całość przykrywamy ściereczką i odstawiamy w chłodne miejsce. 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz